خانه چاپ

مرکز فوریتهای طراحی و چاپ

تمام وقت به صورت آنلاین و شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 17 تلفنی در خدمتیم

روش‌ های فروش حرفه ای در شرایط رکود

روش‌ های فروش حرفه ای در شرایط رکود

يکی از موضوعاتی که اين روزها فکر همه ما را به خود مشغول کرده، افزايش فروش است. فرقی نمی کند که ما مالک و مدیر کسب و کار باشيم و يا کارمند. اگر نتوانيم بفروشيم، به زودی نمی توانيم نيازهای خود را برآورده کنيم. هر قدر هم که پس انداز داشته باشيم به قول کتاب "ثروتمندترين مرد بابل"؛ باز هم به يک جريان از پول احتياج داريم تا کيف های ما را پر از سکه های طلا کند. اين جمله در همه ما حس خوبی ايجاد مي کند. براي داشتن جریان مداومی از پول یا به زبان ساده تر "گردش حساب بالا" بايد بياموزيم که چطور در هر شرايطی اقتصادی بفروشيم و میزان فروش خود را افزايش دهيم. اين آرزوي همه فروشنده های عالی و حرفه ای است که قدرت قانع کردن مردم را داشته باشند.


برايان تریسی، در سمينارها و جزوات تخصصی آموزش فروش خود به 5 ويژگي فروشنده های عالی و حرفه ای اشاره می کند که در زير با هم به بررسی آن ها می پردازيم:


1. درک نيازهای مشتری: اين نکته مهمترين بخش فروش است. شما به عنوان يک فروشنده خوب بايد بدانيد مشتری شما به چه چيزي نياز دارد و چگونه نياز او را برطرف کنيد. فروشنده های عالی که مانند يک روانشناس با چند سوال نياز مشتري را درک می کنند، عملکرد بسيار بهتری از فروشنده هايی دارند که صرفا روی توصيف ويژگی هاي محصول یا خدمات خود تمرکز می کنند. پس بهترين روش توصيف محصول يا خدماتی که قصد فروش آن را داريد، توصيف در راستای برطرف کردن نياز مشتری است. اين مطلب به اين معنی است که فروشنده هاي عالي براي هر مشتری توصيفی خاص دارند و به شناخت مشتری و نیازهای او اهمیت ویژه ای می دهند.


2. خود را به مشتری بشناسانيد: اغلب مردم از افرادی خريد می کنند که با آن ها احساس نزديکی دارند. فروشنده عالی در ابتدای فروش (به خصوص فروش های بزرگ و قردادی که در چندين جلسه انجام می شود) زمانی را اختصاص می دهد تا علاوه بر شناخت مشتری و نيازش، مشتری نيز این فرصت را داشته باید تا او را کمي واقعی تر بشناسد. اينکه افراد شما را به عنوان يک دوست و يا فردي دلسوز بشناسند احتمال خريد آن ها از شما بيشتر از زمانی است که برای آن ها فقط به عنوان فردی به نظر بياييد که قرار است محصول یا خدمتی به آن ها بفروشد.


3. در مورد خريدار خود تحقيق کنيد: فروشنده عالی می داند به چه کسي می فروشد. تا جايی که امکان دارد در مورد خريداران خود اطلاعات جمع آوری کنيد. این کار در دنیای امروز، با توجه به دسترسی آسان و همیشگی همه ما به اینترنت کار سختی نخواهد بود.


4. سوال بپرسيد: فروشند های عالی اجازه نمی دهند فروش يک فرآيند يک طرفه باشد. با سوالات بيشتر علاوه بر اینکه مشتری را بهتر می شناسيد، به او نشان می دهيد که فرآيند فروش براي شما نيز به اندازه او مهم است و قصد داريد به او کمک کنيد تا مشکلی را که براي حل آن به سراغ شما آمده است در سريع ترين زمان ممکن حل کنيد. همه افراد دوست دارند در مورد خود صحبت کنند پس با پرسيدن سوال مناسب (نه شخصي) از يک سو شنونده خوبی هستید و از سوي ديگر، تبديل به فردی قابل اعتماد براي مشتری خود خواهيد شد.


5. هدفتان فقط فروش نباشد: فروشند های حرفه ای به مشتریان کمک می کنند. همه ما بارها با مشتريانی مواجه شديم که مي دانيم فقط براي سوال پرسیدن به ما مراجعه کرده اند و مطمئن هستیم که قصد خرید ندارند. دلیل این سوالات فقط یک موضوع ساده است: اين افراد دچار ترديد هايي هستند که مانع از خريد آن ها می شود. با جواب دادن با سوالات مشتری ها تنها با هدف کمک به آن ها و نه فروش و کسب سود، شما به زودی تبديل به فروشنده محبوب آن ها خواهيد شد. زيرا با کمک به آن ها نشان می دهيد که می توانند براي کمک روي شما حساب کنند و این عمل شما بخشی از ترديد هاي آن ها را از بين می برد و در نتیجه فرآیند خرید از شما را برای آن ها آسان می کند.

آيا شما يک فروشنده عالی و حرفه ای هستيد؟ آيا تصميم داريد به بهترين فروشنده در سازمان خود تبديل شويد؟ آيا به عنوان مدير يک کسب و کار به دنبال تغيير در سيستم فروش خود هستيد؟ نظرات، تجربيات و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذاريد. در صورتی که ممکن است اين مطلب براي دوستان و همکاران شما جالب باشد، آن را با ديگران به اشتراک بگذاريد.


گردآوري و تنظيم: ميگل ميرمحمدي


Written by: Maygol Mirmohammadi

دسته ها: مقالات مدیریت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.