خانه چاپ

مرکز فوریتهای طراحی و چاپ

تمام وقت به صورت آنلاین و شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 17 تلفنی در خدمتیم

راهنمای طراحی

 

دستورالعمل طراحی ویژه چاپ افست

 

مشتری گرامی در صورتیکه که مایلید طرح را خودتان ارسال بفرمائید به نکات ذیل که لازم است در طراحی گرافیک کامپیوتری برای چاپ لحاظ شود، توجه فرمائید. خواهشمند است با در نظر گرفتن این نکات در طرح، باعث بهبود کیفیت و جلوگیری از بروز خسارت، در سفارش چاپ اُفست خود گردید.

 

بدیهی است هر گونه خسارت ناشی از عدم رعایت دستورالعمل زیر فقط متوجه سفارش دهنده بوده و خانه چاپ در این زمینه مسئولیتی را نخواهد پذیرفت. همچنین به دلیل حجم بالای سفارشات در زمان دریافت سفارش این گونه فرض می شود که طراح فایل ارائه شده نکات زیر را در طرح خود در نظر گرفته . لذا در صورت نیاز به تغییرات احتمالی ، با شما هماهنگ خواهد شد.

 

 

الف) ضوابط و مقررات قانونی:

 

طبق بخشنامه های مکرّر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رعایت موارد ذیل در هنگام طراحی الزامی می باشد:

 

1- چاپ طرح هایی که در آن از وجود مقّدس زن استفاده یا سوء استفاده ابزاری و تبلیغاتی شده باشد ممنوع است. (چاپ هر نوع طرح با استفاده از عکس زن (ایرانی یا خارجی) خلاف مقررات می باشد.)

 

2- چاپ اقلام چاپی با متن تمام لاتین به نحوی که بیننده یا مصرف کننده را در هنگام استفاده، به سمت کالا یا خدمات خارجی منحرف نماید، ممنوع می باشد. (به عنوان مثال چاپ جعبه یا کاتالوگ برای یک نوع کالا به نحوی که به غلط به مخاطب، خارجی بودن یک کالای تولید داخل القاء گردد.)

 

3- چاپ سربرگ، فاکتور، برگ قرارداد، ضمانت نامه یا هرنوع اوراق تجارتی رسمی دیگر، منوط به احراز هویت قانونی صاحب سفارش خواهد بود. و لذا طراح می بایست پیش از اقدام به طراحی نسبت به این موضوع اطمینان حاصل نماید.

 

4- مسئولیت قانونی کنترل اعتبار مجوز چاپ آگهی یا هر نوع اوراق تبلیغاتی جهت موسساتی همچون آموزشگاه ها، شرکت های خدماتی، شرکتهای انبوه سازی، مراکز درمانی و بهداشتی و ... که نیاز به اخذ مجوز چاپ آگهی از ارگان مربوطه دارند، برعهده شخص سفارش گیرنده می باشد.

 

5- فایلهای طراحی شده جهت چاپ نباید ( تتو - فال قهوه - فال تاروت - بدنسازی تمام برهنه آقایان - نصب و راه اندازی ماهواره - تمام لاتین - بارکد دار در محصولات ) استفاده شوند در صورت ارسال این گونه فایل ها از چاپ آنها معذوریم و مبلغ فاکتور به شما عودت خواهد داده شد.

 

 

ب) نکات فنی :

گام اول:

برای طراحی فقط و فقط از مانیتور معمولی (CRT) استفاده نمایید. به هیچ وجه، کامپیوتر طراحی خود را به LCD یا LED متصل نکنید. زیرا رنگ ها در LCD و LED بسیار روشن و غیر طبیعی نمایش داده می شود و با کار چاپی نهایی متفاوت خواهد شد.

 

نکته مهم: بدلیل تفاوت سیستم خروجی رنگ در پرینترهای جوهر افشان و و دستگاه های چاپ دیجیتال با ماشین چاپ افست، مطمئن باشید که هیچگاه نمونه چاپ افست نهایی با پرینت ارائه شده از طرف شما به مشتری مطابقت نخواهد داشت.

 

چند نکته در طراحی کاتالوگ و بروشور:

۱ – اگر می خواهید یک کاتالوگ یا بروشور چند لتی چاپ کنید یعنی در میان آن خط تا زده شود، طبیعتاً فضای در دسترس روی آن به چند بخش تقسیم خواهد شد. پس لطفاً در فایل طرح پیش از آغاز طراحی بخش بندی دقیقی را انجام دهید.

۲ – متن ها، آرم ها و تصاویر مهم شما در هر بخش از طرح باید حداقل ۱ سانتیمتر از حاشیه چهار طرف فایل و همچنین از محل خط تای فرضی فاصله داشته باشد.

۳ – اگر قرار است بروشور یا کاتالوگ شما طرح چرم شود، از درج نوشته های خیلی ریز در طرح خودداری نمایید.

۴ – اگر قرار است بروشور یا کاتالوگ شما UV موضعی شود، شما می بایست به غیر از فایل اصلی طراحی، یک فایل سیاه و سفید جداگانه بابت UV موضعی ارسال نمایید. این فایل باید دقیقاً روی فایل اصلی قابل انطباق بوده و جاهایی که قرار است یووی موضعی بخورد کاملاً سیاه رنگ و جاهایی که نباید بخورد سفید رنگ باشد. دقت کنید که در این فایل از رنگ های دیگر مثل طوسی استفاده نشود.

۵ – اگر یک کاتالوگ چند صفحه ای چاپ می کنید، دقت کنید که شماره صفحات باید نسبت به هم قرینه باشد. پس به عنوان مثال شماره صفحات فرد را در سمت چپ و شماره صفحات زوج را در سمت راست قرار دهید. و یا این که شماره همه صفحات را در وسط قرار دهید.

 

چند نکته در طراحی سربرگ:

۱ – سربرگ باید در برگیرنده عناصر مهمی چون آرم و نشانه، نام و زمینه فعالیت، محل درج تاریخ، شماره و پیوست، و نهایتاً آدرس و تلفن باشد. (در صورتی که یادداشت است شماره و پیوست حذف شده و کلمه یادداشت به طرح اضافه گردد.)

۲ – پیش از طراحی تصمیم بگیرید که سربرگ شما عمودی یا افقی است و محل چسب آن از کدام طرف خواهد بود.

۳ – برای چاپ سربرگ تک رنگ، به هیچ وجه از رنگ های ملایم مانند زرد لیمویی، زرد کاترپیلاری، سبز سدری، صورتی روشن، آبی فیروزه ای روشن و غیره استفاده نکنید.

۴ – در صورت قرار دادن ترام آرم در زمینه اصلی سربرگ ،در صورت گرفتن کپی از نامه، یا ارسال آن به وسیله فکس، متن موجود در آن کاملاً ناخوانا خواهد شد.

۵ – قراردادن هر نوع کادر در حاشیه سربرگ ممکن است طرح جذابی را در رایانه به شما نمایش دهد، ولی به دلیل وجود محدودیت های چاپ و برش و عدم امکان رعایت تقارن دقیق از طرفین کاغذ، از زیبایی سربرگ شما پس از چاپ به شدت کاسته خواهد شد.

 

 

فــــــایــــل:

فایل ارسالی بهتر است تحت قالب فایل JPG با کیفیت حداقل 8 بیت ، مُد رنگی CMYK و رزولوشن 300 پیکسل بر اینچ باشد. اما در صورتی که فایل را در فورمت های دیگر مثل فتوشاپ ( PSD ) ، ایلوستراتور ( AI ) ، کورل ( CDR) و یا Word دارید ، میتوانید آنرا ارسال نمائید تا طراحان خانه چاپ به فورمت مناسب چاپ تبدیل کنند .

 

نکته مهم: بهتر است بدانید شما اگر با هدف افزایش کیفیت طرح فایل خود را با پسوند مثلاً TIF و با کیفیت مثلاً 400 پیکسل بر اینچ ارسال کنید، نهایتاً این فایل در مراحل پیش از چاپ با پسوند JPG و کیفیت 300 پیکسل بر اینچ ذخیره می شود! شما فقط با این کار باعث افزایش بی دلیل حجم فایل و دشواری در ارسال فایل از طریق اینترنت شده اید!!

 

 نهایتا مستدعیت برای رفع هرگونه سئوالی مطالب ذیل را مطالعه فرمائید :

1- سفارش شما پس از واریز پیش پرداخت در دست اقدام قرار میگیرد .

2- اگر مشتری فایل خود را ارسال نماید ،  این گونه فرض می شود که طراح فایل ارائه شده ،اصول چاپ را در نظر گرفته و بنابراین در صورت نیاز به ادیت ، زمان اجرای کار پس از تائید نهایی مشتری محاسبه - واریز پیش پرداخت- خواهد شد .

3- فایل هایی که تا قبل از ساعت 10 هر روز ارسال شود در مدت زمان مقرر تحویل داده می شود و سایر سفارشات بعد از این ساعت با یک روز تاخیر طبق زمانبندی مندرج در لیست ها آماده تحویل خواهد بود.

5- در طراحی ، ترجیحا از قرار دادن کادر یا حاشیه در کناره ها خوداری کنید ، به دلیل خطای چند میلی متری در برش کادر یا حاشیه شما در وسط کار نخواهد بود.

6- سفارشات بطور معمول با 15% اختلاف رنگ مواجه است.

7- چنانچه رنگ سفارش RGB,16Bit باشد این مجموعه مسئولیتی در قبال سفارش شما ندارد و مُد رنگی کارها باید CMYK حداقل رزولوشن 300dpi و 8Bit باشد.

9- در سفارشات جنس کتان از رنگ تُمپلات و نوشته های چهاررنگ استفاده نشود در غیر این صورت خانه چاپ هیچ مسئولیتی در قبال خرابی کار شما ندارد .

10- رعایت فاصله برش ( کارت ویزیت های معمولی 3 میلیمتر – کارت ویزیت های لمینت 5 میلیمتر و سفارشات سربرگ و تحریر و گلاسه 5 میلیمتر ) از 4 طرف رعایت شود در غیر اینصورت خرابی کار بعهده مشتری می باشد .

11- در کلیه سفارشات چاپی 5% تا 8% از کل کار به عنوان پِرتی در نظر گرفته می شود.

12- اعتبار سفارش شما از تاریخ سفارش به مدت یکماه می باشد و بعد از آن انبار خانه چاپ هیچ مسئولیتی درقبال نگهداری سفارش و استرداد وجه پرداختی ندارد.

13- به دلیل حجم بالای سفارشات و در نوبت قرار گرفتن سفارشات چاپی احتمال تاخیر در بعضی از مواقع وجود دارد (سفارشات فاقد هرگونه تارخ انقضاء می باشد و از دریافت سفارشات دارای تاریخ انقضاء معذوریم.)

14- هزینه ارسال تا باربری ، تیپاکس و ترمینال به عهده مشتری می باشد

15- مدت زمان تحویل سفارشات بر اساس زمان واریز وجه مورد نظر محاسبه میشود.